Aplica spontan

Economist

Localitate: Iasi

Data introducerii: 20 august 2024

Responsabilitati:

Suntem Crosswork, o companie cu experienta in recrutare la nivel national, salarizare si servicii de administrare de personal. Fondatorii, expertii si consultantii nostri in domeniul larg al serviciilor de resurse umane, au infiintat aceasta afacere in 2006 din pasiunea lor de a aborda profesional si cuprinzator nevoile pietei.

Pentru unul din clienți noștri importanți din Iași, lideri în sectorul lor de activitate, căutăm o persoană pentru rolul de Economist.

Atributii:

  • Opereaza evidenta primara;
  • Inregistreaza in WinMentor facturile furnizorilor;
  • Inregistreaza in WinMentor extrasele de cont bancar;
  • Inregistreaza in WinMentor chitantele de incasare a sumelor de la clienti cf borderou de incasari;
  • Inregistreaza in WinMentor deconturile managerilor si ale agentilor de vanzari si transmite catre casierie sumele de plata/de incasat rezultate;
  • Preia de la agentii de vanzari / management si centralizeaza foile de parcurs,  face verificarea  lunara pentru toate cheltuielile cu combustibilul inregistrate in contul 602.02 si verifica daca acestea sunt alocate pe foile de parcurs si pe masinile societatii;
  • Tine evidenta tuturor formularelor cu regim special;
  • Arhiveaza documente (facturi, avize, chitante, extrase, etc);
  • Face deplasari cu masina firmei la banci, notar, avocat,ANAF, primarie,Finante locale, etc, functie de necesitati si completeaza foile de parcurs corespunzatoare (numai cand este necesar);
  • Transmite zilnic incasarile catre agentii de vanzari;
  • Face inventarierea anuala a soldurilor la clienti si punctaje periodice cu acestia, ori de cate ori este nevoie;
  • Face modificarile de pret periodice, prin prelucrarea stocurilor de la clienti si emiterea documentelor de reglare necesare (facturi/avize);
  • Opereaza in WinMentor monetarele aferente incasarilor ocazionate de participarea la targuri;
  • Colaboreaza cu juristul firmei si ofera fise privind soldul de incasat precum si copii la facturi, chitante, etc pentru clientii care vor fi actionanti in instanta;
  • Participa la inventarierile periodice si face valorificarea acestora; transmite rezultatele inventarierii catre DFC, Director Executiv si conducerea firmei;
  • Verifica lunar jurnalul de cumparari, jurnalul de vanzari si registrul de casa;
  • Verifica lunar codurile fiscale ale tuturor partenerilor pentru care s-au emis/primit facturi in luna  respectiva; se are in vedere daca partenerul este sau nu platitor de TVA /are TVA la incasare, daca partenerul este inactiv,orice alta situatie de risc  in care poate aparea partenerul si care este disponibila pe site-ul mfinante.ro sau anaf.ro;
  • In lipsa casierului , indeplineste atributiile acestuia in mod limitat.

Cerinte:

  • Studii superioare finalizate;
  • Abilitati de utilizare MS Office si WinMentor;
  • Permis categoria B;
  • Experienta anterioara in domeniul contabilitatii de  minim  3 ani;
  • Persoana comunicativa, dinamica si entuziasta, capabila  sa gestioneze task-uri multiple;
  • Receptiva, cu spirit de initiativa, responsabila si atenta la detalii;