Aplica spontan

Contabil sef

Localitate: Iasi

Data introducerii: 20 august 2024

Responsabilitati:

Suntem Crosswork, o companie cu experienta in recrutare la nivel national, salarizare si servicii de administrare de personal. Fondatorii, expertii si consultantii nostri in domeniul larg al serviciilor de resurse umane, au infiintat aceasta afacere in 2006 din pasiunea lor de a aborda profesional si cuprinzator nevoile pietei.

Pentru unul din clienți noștri importanți din Iași, lideri în sectorul lor de activitate, căutăm o persoană pentru rolul de Contabil sef.

Atributii:

  • Verifică lunar corectitudinea actelor contabile si răspunde cu privire la acestea;
  • Întocmeşte, în termenele limită stabilite pentru fiecare în parte, declaraţiile fiscale (D300,390,394,100,101,205,177) si le depune la institutiile statului;
  • Intocmeste si depune lunar declaratia Intrastat privind tranzactiile intracomunitare;
  • Intocmeste si depune lunar declaratia privind contributia la fondul de mediu si raportarile periodice catre AFM;
  • Realizeaza lunar raportari la Statistica conform solicitarilor si prevederilor legale;
  • Completeaza lunar fisierul  Rentabilitate si il trimite catre managementul firmei;
  • Realizeaza raportari financiare perioadice (lunare, trimestriale, semestriale, anuale) conform formatelor solicitate si le supune atentiei managerilor firmei;
  • Verifica concordanta sintetic/analitic pentru toate conturile din balanta;
  • Verifica lunar corectitudinea inregistrarilor contabile din registrul de casa si se asigura ca toate documentele sunt corect intocmite si se incadreaza in plafoanele legale;
  • Tine evidenta mijloacelor fixe si obiectelor de inventar intrate in patrimoniu: inregistrarea in contabilitate, stabilirea duratei de amortizare conform catalogului mijloacelor fixe, alocarea unui numar de inventar , intocmirea documentelor de evidenta (NIR, Fisa mijloc fix, fisa de punere in functiune, proces verbal de casare), participarea la inventarierea periodica a acestora si supervizarea rezultatului;
  • Inregistreaza regularizarea soldurilor in valuta din conturile de parteneri (clienti, furnizori) si trezorerie (banca si casa);
  • Intocmeste documentele necesare pentru retinerea garantiilor materiale pentru gestionari si agenti de vanzari precum si documentele bancare aferente pentru deshiderea conturilor de garantie gestionar;
  • Calculeaza valoarea drepturilor de autor si a impozitelor/contributiilor de plata la buget, comunica catre Resurse Umane sumele de inregistrat in  programul WinMentor;
  • Verifica soldurile furnizorilor si/sau clientilor si realizeaza punctajul fiselor partener cand soldurile nu coincid, atunci cand este cazul;
  • Realizeaza operatiuni de compensare, tine evidenta conturilor 408,409,418 si 419,471,472,475;
  • Calculeaza trimestrial provizioanele si inregistreaza in programul WinMentor notele contabile aferente, inregistreaza notele contabile de salarii, carti la avize,subventii pentru investitii,dividende;
  • Verifica soldurile din banca si initiaza si/sau semneaza plati electronice (numai cand cand este necesar si cu aprobarea DF);
  • Tine evidenta soldurilor privind operatiunilor de leasing si creditele;
  • Tine evidenta termenelor de reevaluare a cladirilor conform prevederilor legale, solicita efectuarea de noi reevaluari si le inregistreaza in contabilitate;
  • Asigura mentenanta programului de contabilitate (WinMentor), realizeaza procedurile necesare atunci cand programul da mesaje de eroare, realizeaza upgrade-ul atunci cand furnizorul ofera versiuni noi ale programului, semnaleaza furnizorului eventualele deficiente sau erori ce nu pot fi corectate.

Cerinte:

  • Studii superioare finalizate;
  • Abilitati de utilizare MS Office si  WinMentor;
  • Experienta anterioara in domeniul contabilitatii de minim 7 ani;
  • Persoana comunicativa, dinamica si entuziasta, capabila  sa gestioneze task-uri multiple;
  • Abilitati de comunicare verbala si scrisa;
  • Receptiva, cu spirit de initiativa, responsabila si atenta la detalii.